Здраве и бизнес

Няма основания да се твърди, че туристическият бранш е на загуба след въвеждането на тоталната забрана на тютюнопушенето, категоричен бе Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма и председател на Контролния съвет на Националния борд по туризъм. Още в първите месеци след влизането в сила на новия закон се е увeличил броят на туристите у нас – средно с над 4% за периода юни, юли, август, почти напълно са продадени празничните пакети за Коледа и Нова година във всички зимни курорти, очаква се ръст на чуждестранните туристи за сезон лято’2013. Ако преди сме имали оплаквания на гости от задимени барове и ресторанти, това вече не е така, коментира още Румен Драганов и обобщи: „176 са общо организациите, регистрирани у нас по Закона за туризма от 2002 г., едва 0,5% от тях са на мнение, че забраната им пречи да правят успешен бизнес. Можете сами да си направите извода”.
Коя е вярната посока днес, когато имаме закон, макар и атакуван от някои заинтересовани среди, когато имаме забрана, но много хора по своя воля остават пушачи?
Ето какво препоръчват експертите:
Да са работи повече с младите хора в тяхната естествена семейна среда, защото родителският пример е съществен фактор за формиране на поведение. В тази връзка не бива да си затваряме очите пред един крайно обезпокоителен факт – много родители пушат, а 50% от тийнейджърите ни, повече момичетата, следват техния пример. Кой тогава е виновен – децата или родителите?
Да бъдат мотивирани повече работодатели да водят активна корпоративна политика в полза на здравословна работна среда без тютюнев дим, да бъдат насърчавани да поемат разходите за краткосрочни курсове за отказ от тютюнопушене на своите служители – такива примери у нас вече има.
Да бъдат водени позитивни кампании, като се използват активно възможностите на съвременните комуникационни канали и подходи. Днес 1 от всеки 429 пушачи в Европа се опитва да откаже цигарите чрез интернет платформата iCoach App и Фейсбук. Статистиката сочи, че 277 000 европейци са се доверили на iCoach за тази цел, 14 645 от тях са българи, а страната ни заема 5-то място в Европа по активност. Също така е впечатляващо голям броят на младите българи, които проявяват интерес към Фейсбук инициативата „Престанах да си купувам цигари”.
Да бъде продължена политиката на данъчни и ценови мерки, насочени към ограничаване търсенето на тютюневи изделия, на незаконната търговия и на безмитните продажби. Особено полезно би било в същото време да се създадат икономически ефективни алтернативни дейности за районите, в които се произвежда тютюн - у нас това са Родопите, Североизточна България и някои части на Югозападна България. Това не е невъзможно, особено като се има предвид, че други държави вече са минали по този път и са успели да променят поминъка на населението - в райони, които са се издържали единствено от отглеждането на тютюн, са започнали да отглеждат други култури и безработицата е била избегната, а проблемът като цяло е бил преодолян.
20 ное 2012
1262

Подобни новини