Закалителни процедури и здраве

Как да се предпазим от простудните заболявания? Кой не иска да увеличи естествената си защита срещу стреса и инфекциозните болести? Да повиши прага на невъзможното? И всичко това - благодарение на систематична подготовка на тялото и духа, наречена закаляване.
Закаляването представлява съвкупност от дейности, с които се постига увеличаване на устойчивостта на организма към въздействието на факторите на външната среда. Закаляването цели чрез системното използване на естествените природни фактори и други физически средства да се усъвър­шенстват терморегулаторните механизми на организма, да се изработят съответните приспособителни реакции, които да повишат устойчивостта на организма и да му дадат възможност да поддържа топлинно равновесие при по-широки граници на промени в метеорологичните условия.
Заедно с това закаляването съдейства за укрепване на здравето и повишаване на рабо­тоспособността и устойчивостта спрямо редица неблагоприятни фактори на околната среда.
Особено значение при закаляването има усъвършенстването на терморегулацията. Под влияние на дразненето на кожните и други рецептори от физичните фактори настъпват редица изменения както в произвеждането на топлина - т.нар. химическа терморегулация, така и в излъчването й, т.нар. физическа терморегулация на организма.
Закаляването в основата си е условнорефлекторен процес. Чрез различни външни драз­нители (закалителни процедури) по рефлекторен път в терморегулацията и терморегула­торните механизми се въвличат и вътрешните органи и системи (сърдечно-съдова и кръвообращение, дихателна и газообменна, храносмилателна и др.). Тяхната дейност по­степенно се преустройва, което води до разширяване както на техните компенсаторни възможности, така и до повишаване компенсаторните възможности и работоспособност на целия човешки организъм.
Нервнорефлекторният характер на закаляването предизвиква морфологични и функци­онални промени в целия организъм - почти във всички органи и системи. Укрепва нервната система, засилват се нервните процеси, тяхната подвижност и равновесие се подобряват. Това прави възможно използването на закаляването като мощно биологично средство за премахване нервната (умствена) и физическата умора, като естествен биостимулатор за повишаване работоспособността. Кожното кръвоснабдяване и регулирането на кожното кръвообращение се усъвършенстват. Дишането става по-дълбоко и се забавя. По-пълно се усвоява кислородът. Сърдечната дейност се забавя, а кръвното налягане се понижава. Подо­брява се кръвоснабдяването на вътрешните органи. Броят на еритроцитите в кръвта се увеличава, повишава се и тяхното хемоглобиново насищане. Храносмилането и обмяната на веществата се подобряват, засилва се апетитът, сънят се нормализира и т. н.
Закаляването се постига чрез закаляващ режим и закалителни процедури.
Принципите, които трябва да се спазват при закаляващите процедури са:
Принцип на системност. Закаляването трябва да започва от най-ранна възраст и да продължава през целия живот без прекъсване. Несистемното прилагане на закалител- ните процедури и особено продължителното им прекъсване става причина за загубва­не на постигнатия ефект.
Принцип на постепенност. Постепенността трябва да се постига по отношение на температурата и използваните средства (вода, въздух), по отношение на тяхното градиране според силата на дразнителя и по отношение на продължителността на процедурата
Принцип на комплексност. Най-успешно закаляването се осъществява, когато като за­каляващи фактори се използват топлина, студ, слънчева енергия, вода, движение на въздуха в тяхното различно съчетаване при разнообразни условия.
Принцип на индивидуалния подход. Схемите за различните процедури трябва да се съо­бразяват и коригират с оглед индивидуалните особености на всеки отделен организъм (тип нервна система, възраст, пол, здравословно състояние).
Закаляване с въздух. Ефективността и здравният резултат от закаляването с въздух зависи преди всичко от физическите фактори на въздуха (температура, влажност, скорост на движение). Закаляването с въздух има по-малък закаляващ ефект, отколкото някои други закаляващи процедури (напр. закаляване с вода), но този ефект се проявява толкова по-сил- но, колкото температурата на въздуха е по-ниска от температурата на кожата.
Закаляването с въздух трябва да започне през лятото или началните топли есенни дни на открито при температура на въздуха 20-30°С, в продължение на 20 min, след което бавно и постепенно продължителността му може да се увеличи до 2-3 часа. Здравите и по-големите деца се закаляват само по гащички, а на по-малките се облича еднослойна, лека свободна дреха. Въздушните бани трябва да бъдат съчетани с физически упражнения (игри, гимнастически упражнения, ходене). През зимата закаляването с въздух може да се извършва на закрито в предварително добре проветрено помещение при температура на въздуха не по-ниска от 16-18°С. Продължителността на въздушните бани в началото трябва да бъде 10-15 min, след което се увеличава до 20-25 min, с постепенно понижаване температурата на въздуха. Своеобразна форма на закаляване чрез въздух е целогодишно спане при отворен прозорец и лекото обличане през студения сезон.
Закаляване с вода. Водните процедури са най-силно действащите. Те предизвикват общи и местни реакции, дължащи се на голямата топлоемкост, топлопроводимост на во­дата. Освен това различните водни закаляващи процедури имат и механично действие върху кожата и подкожните тъкани.
Използват се различни водни процедури - влажно обтриване, обливане и къпане в от­крити водоеми. При прилагане на каквато и да е процедура с вода с по-ниска температура от тази на тялото и особено в зоната на студените и хладни бани (при температура на водата по-ниска от 20°С и между 20-25°С), се получава бързо и рязко свиване на кожните кръ­воносни съдове. Значителна част от кръвта се изтласква към вътрешността на тялото. Това увеличава кръвонапълването на вътрешните органи, повишава кръвното налягане и затруднява работата на сърцето.
Правилно проведените водни процедури активизират дейността на всички органи и системи на организма: увеличава се обмяната на веществата, активира се кръвотворният апарат, тренира се сърдечно-съдовата система, повишава се работоспособността.
Обтриването на тялото се извършва с намокрена кърпа, гъба или с ръка в продължение на 5 min. Започва се с температура на водата 25-30°С, постепенно на всеки 2-3 дни послед­ната се понижава с 1-2°С, докато се стигне до 15-1б°С.
Обливането се извършва с душ, лейка или друг съд, като се започва с температура на водата 28-32°С, която през ден се понижава с 1°С, докато се стигне до 17-18°С. Времетрае­нето на процедурата е максимум 2 min. След това децата се избърсват до сухо и до зачер­вяване на кожата (както и при обтриването).
Къпането в открити водоеми оказва най-силно закалително въздействие, поради най-бързото и най-силно охлаждане на организма. Започва се при температура на водата 23-25°С. Престоят във водата в началото не трябва да бъде повече от 3-5 min, като постепенно се увеличава до 15-20 min. Преди влизане във водата тялото трябва да бъде предварително загрято, а по време на къпането децата да плуват или да са непрекъснато в движение.
Закаляване със слънчеви лъчи. Закаляването със слънце, освен повишаване устойчивост­та към слънчевата радиация предизвиква и твърде многостранни положителни промени в организма. Те се обуславят от биологичното въздействие на слънчевата радиация и се изра­зяват в следното: стимулират различни физиологични функции като подобряват общото състояние на организма, повишават работоспособността му, засилват имунобиологичните защитни сили, снижават заболеваемостта от инфекциозни и простудни заболявания, оказ­ват бактерицидно действие върху патогенните микроорганизми.
Слънчеоблъчването се смята за едно от основните средства за профилактика и лече­ние на рахита. Антирахитичното му действие се изразява в превръщането на ергостерина в кожата в активен витамин D. Еритемното действие на слънчевите лъчи предизвиква за­червяване на кожата с разширяване на кожните кръвоносни съдове , резултат от усиленото образуване на хистамин.
Пигментирането на кожата (загар, потъмняване), предпазва същинската кожа от изга­ряне. Слънчевите бани подобряват апетита и съня на децата.
Най-подходящи за слънчеви бани са сутрешните часове между 8 и 11 ч. Излагането на слънце трябва да се предшества от подготовка: разсъбличане на \"шарена\" сянка през пър­вите 3 дни съответно за 10, 20 и 30 min. Едва на 4-тия ден се излиза под преките слънчеви лъчи, започва се с 10 min и през всеки следващ ден престояването се удължава с 10 min, дока­то се стигне до около 2 часа. Слънчевите бани трябва да се прилагат най-малко 1,5 ч. след нахранване и 0,5 ч. преди приемането на храната. След банята е необходимо 20-30 min да се престои на сянка, след което се препоръчва прилагането на водни процедури. Особено внимателно трябва да се спазва принципът на постепенност, поради опасността от изга­ряния на кожата - необходима е постоянна защита от УВ лъчи.
Ходене с боси крака. Това е ефикасен способ за закаляване. Понастоящем широко се из­ползва ходене бос по т.нар. контрастни пътечки, отделни участъци на които са нагрети различно, от студено до горещо. Счита се, че обувките изолират човека от отрицателния заряд на земната кора, а положително заредената атмосфера отнема от човека част от отрицателните му йони. При ходене с боси крака човек си набавя недостигащите му отри­цателни йони, а заедно с това и електрическа енергия. Понастоящем се препоръчват най- различни способи за закаляване по този начин - от ходене бос вкъщи, по крайбрежния пясък и сутрин по оросената трева, до ходенето по снега.
Закалителните процедури е добре да се извършват под медицински контрол, при кое­то се вземат предвид възрастовите особености на организма, функционалните му възмож­ности, индивидуалната реактивност и здравословното състояние.
19 сеп 2012
3715

Подобни новини