Забрана на патентоването на стволови клетки в ЕС

Европейското законодателство забранява патентоването на всеки процес, който включва унищожаването на човешки ембриони, постанови Съдът на Европейския съюз. Според учени съдебното решение ще има сериозни последици за медицинските изследвания.
Постановлението се отнася за метод, създаден от Оливър Брюстле от Университета в Бон, чрез който се извършва конвертиране на човешки ембрионални стволови клетки в нервни клетки. Решението на съда се разглеждаше като особено важно за развитието в Европа на стволови клетки за лечение на редица заболявания - от Паркинсон до слепота, информира „Ройтерс“.
Фундаменталните изследвания могат да се осъществяват в Европа, но развитието, което следва от това, не може да се прилага в Европа. „Това означава, че други ще берат плодовете в САЩ или Азия, което е много жалко.“, каза Оливър Брюстле.
Решението засяга стволови клетки в стадий бластоцист, точно преди имплантирането, когато ембрионът се състои от около 80 до 100 клетки.
Според постановлението “процес, който включва премахване на стволови клетки от човешки ембрион в стадий бластоцист, водещи до унищожаването му, не може да бъде патентован“
Съдът на ЕС заяви, че решението отразява европейското законодателство, което защитава човешките ембриони. Текст в Европейска директива за биотехнологични патенти гласи, че трябва да се изключва всякаква възможност за патентоспособност, когато по този начин може да бъде засегнато зачитането на човешкото достойнство.
Използването на ембрионални стволови клетки от дълго време е обект на ожесточена полемика. Критиците твърдят, че е грешно, тъй като процесът е свързан с унищожаването на ембриони, останали от лечение на стерилитет и са дарени за научни изследвания.
Смята се, че стволовите клетки имат потенциал при лечение на различни здравословни състояния, включително щети вследствие инсулт, болест на Паркинсон, сърдечни заболявания и диабет.
Европейски научни изследвания се извършват във Великобритания и Швеция, както и в Германия. Според Оливър Брюстле съдебното решение ще „разклати“ основите на такива изследвания, тъй като ще направи патентите несигурни.
„Много години на интензивни изследвания се унищожават. Това е невероятна пречка за биомедицинските изследвания на стволови клетки.“, допълни изследователят от Университета в Бон.
19 окт 2011
1154

Подобни новини