Заболявания, причинявани от комари
Комарите по света са над 3500 вида, а в България са 21. Те са малки насекоми, смучещи кръв от човека, бозайниците и са далечни роднини с мухите.
Комарите в световен мащаб са едни от най-опасните неприятели на хората. Макар повечето от тях да са безвредни, някои видове пренасят и днес опасни заболявания, водещи до смърт на хора и животни. Други комари са полезни, рециклират водната площ и унищожават някои вредители. Различните видове комари са широко разпространени в света, изключения правят единствено полярните области и пустините.
Макар в топлите страни комарите да са активни целогодишно, у нас те се появяват през пролетно-есенния сезон. С последните години се забелязва че комарите се активизират основно през месеците юли-август, като пикът им понякога е дори през септември.
Всички видове комари са свързани основно и дълбоко с водата. Там комарът се ражда, снася яйцата си и живее около вода. Не случайно най-засегнати от комари райони са места, близки до реки, езера, блата, естествени или изкуствени водоеми.
Комарите са древни насекоми. Природата е разполагала със сто милиона години еволюция за да ги развие. Те могат да оцеляват в почти всякакви условия, температури и развиват устойчивост към все повече пестициди. Така комарите са станали перфектни малки биологични двигатели за летене, размножаване и смукане на кръв.
Комарите са много малки кръвосмучещи насекоми, с малка кръгла глава, дълго хоботче, тесни триъгълни гърди, дълъг овален корем, две антенки и тънки, много дълги шест крака. Цветът му, в зависимост от вида е от кафеникав, сивкав и червеникав до черен.
Пипалата на комарите са малки, тънки и много чувствителни. Тези антенки са покрити с малки власинки и имат отлична сензорна, топлинна и слухова функция.
Крилете на комарите се размахват със скорост от триста до шестотин пъти за секунда.
Независимо от вида, кръв смучат единствено женските комари. Мъжките се изхранват със сокове и цветен прашец и са изключително полезни за опрашване на растенията.
Комарите разполагат с изключително чувствителни детектори за проследяване на плячката си. Те усещат излъчването на въглероден диоксид и млечна киселина, излъчени от дъха от тридесет и шест метра разстояние. В добавка различават цветове и налично движение.
Неприятният, бръмчащ звук на кръвосмучещите насекоми се издава само и единствено от женските комари, които търсят вид протеин в кръвта за да снесат яйцата си. Той се излъчва чрез малки вибриращи израстъци, покриващи отворите за дишане върху гръдния кош.
Някои комари не хапят изобщо хора, а предпочитат друга плячка, като птици и земноводни.
Повечето комари снасят яйцата си върху вода. Изключение правят единствено някои видове, като маларийните комари от вида Анофлес (Anopheles), които ги полагат над водни източници, за да са защитени от потенциално наводнение.
Всички комари минават през няколко фази на развитие от яйце до възрастни индивиди. Яйцата се излюпват в ларви, ларвите се трансформират в какавиди, а от какавидите над водата излизат малки мъжки и женски комари, готови за размножаване.
Някои видове комари ловуват през деня, а през нощта спят. Повечето видове у нас са активни привечер и рано сутрин, а през другото време отиват да почиват в тревите.
Комарите са от малкото насекоми, които независимо от пола се заемат с размножаването веднага след раждането. Те търсят своя партньор за чифтосване още преди да поемат храна за първи път. Мъжките комари живеят недълго след ухажването.
Комарите изминават от мястото си за почивка до жертвите пет до осем километра, освен ако вятърът не ги отвее по-далеч. Все пак повечето комари предпочитат да почиват в гора, храсти и по дървета, близо до плячката, особено ако наблизо има воден източник.
Поради многото си естествени хищници в природата, гущери, жаби, прилепи и други, един комар рядко оцелява повече от две седмици. При идеални условия обаче възрастните комари могат да живеят от два месеца до половин година, според вида им.
Комарите могат да бъдат заразени с доста заболявания, причинени от бактерии, паразити и вируси. С ухапването те ги пренасят в кръвта на човека. Те се водят за високо рисков в световен мащаб насекоми, унищожили най-много хора чрез пренасянето на маларията.
Комарите са причинители на десетки бактериални, паразитни и вирусни инфекции, като туларемия, малария, жълта треска, енцефалит, тропическа треска, денга, филариоза и други опасни заболявания с фатален изход. Ухапването може да доведе до локални вторични инфекции на раната, както до алергична реакция от токсините в слюнката.
Всяка успешна борба с комари включва комплекс от методи и средства за предварително предпазване (превенция), съчетани със саниране на терена и ползване на локални средства за отблъскване и намаляване на популацията.
Комарите са малки кръвосмучещи насекоми, които са истинска напаст през летния сезон. Ако градските или околни терени не са третирани и сме близо до воден източник, голяма река или езеро, топлите вечери могат да се превърнат в истински ад. Тези насекоми освен че пренасят болести, хапят болезнено и с упоритост, която може да ни подлуди.
Малко неща могат да развалят така приятна лятна вечеря на открито, както облак комари, атакуващ масата. Ако вилата е сред гора или поляни, положението става още по-зле.
Комарите почиват във места, характерни с висока влажност, сянка и топлина. През деня те се крият в зелени площи, терени, гори, ливади, места с висока растителност, храсти, шубраци и шумаци. Най-гъсто са разположени близо до водни източници, особено такива със застояла вода.
Вероятно сте забелязали, че в компания комарите нападат определени хора повече от други. Действително има неща, които ги привличат много атрактивно и те набелязват плячката с най-подходящо съчетание от фактори. За тях атрактанти са високата телесна температура, движенията, миризмата на пот, парфюмите, млечната киселина от некъпана скоро кожа, както и някои цветове, като особено много се привличат от тъмносиньо, черно и тъмносиво.
Популацията комари може да бъде намалена с превантивни мерки, включваща отстраняване на техните места за почивка и намаляване на източниците на вода, в които да се излюпят.
За да се родят, всички комари искат наличие на вода. Те не снасят яйцата си в бързо течаща вода и центъра на реката, а търсят локви, застояли и зеленясали води. С премахването на тези източници, вие ще ограничите възникването на нова популация.
Дренирайте или засипете с пръст ненужните малки водни източници в двора.
Премахнете в двора всички възможни източници на застояла вода. Отстранете легени, детски играчки и съдове, в които може да се събере и застои дъждовна вода. Сменяйте всеки ден водата на птици, домашни и селскостопански животни.
Пробийте на дъното на външните открити контейнери няколко дупки за оттичане на водата. Проверявайте водопроводи и системи за напояване за добро оттичане на водите.
Ако имате басейн, поддържайте го с почистване и хлориране дори ако не го ползвате в момента. Един нехлориран басейн след почивка ще ви посрещне с облаци комари.
След дъжд, инспектирайте външните терени обстойно. Проверете дали някъде не се задържат локви за повече от ден. Ако това се случи, засипете ги с пръст.
Проверявайте редовно за остатъци от вода външни саксии, керамика, консервени кутии, гуми, улуци и други задържащи вода вещи. Изсипвайте редовно водата от чинийките под саксиите.
Окосете всички високи треви за да отстраните удобни места за почивка на мъжките комари. Премахнете струпване на шума, опадали листа, високи бурени, храсти и ниски клони на дървета. Поддържайте външните терени спретнати и лесни за често третиране.Какви средства за борба с комари да ползвам?
Защитете вътрешните помещения, като поставите мрежи за комари на прозорците и вратите. Мрежите трябва да прилепват плътно към рамките. При възможост, подменете крушките с жълта, червена или оранжева светлина. Комарите се привличат повече от бяла светлина.
Обличайте дрехи с дълги ръкави и панталони, като не забравяте за чорапите. Комарите имат добре развити зрителни детектори, като отличават фона и движенията. При възможност, ползвайте навън дрехи със светли цветове.
Преди да излезете вечер на открито, вземете душ, сменете дрехите и особено чорапите си с напълно чисти. Млечната киселина и потта от кожата привличат силно комарите наоколо.
Лятната вечер без бира звучи странно. Оказва се, че бирата се възприема като елексир не само от хората. Консумиралите бира хора са атрактивни за повечето видове женски комари.
Не ползвайте парфюми, особено такива с цветни аромати и не полагайте алфа-хидрокси кремове върху кожата си, защото те повишават количеството млечна киселина в тялото.
При ухапване от комари измийте местата с хладка вода и наложете с антихистаминов препарат. Добро естествено средство, успокояващо сърбежа и отока при ухапването от комар е активното вещество от чаено дърво.
Димни спирали, таблети и други репеленти за помещения и външни терени пропъждат временно по-малките популации и могат да се ползват успешно на открито и закрито. Тези методи не се препоръчват при наличие на алергия към активните съставки.
Репелентите срещу комари са добър метод за отблъскване на насекомите, макар че при огромни гладни популация резултатът е по-слаб от желаното. Ползвайте ги строго според указанията, описани на опаковките.
Ползвайте базирани препарати за репелентно действие срещу комари, без да забравяте че периодът му на действие продължава не повече от шест часа.
При ползване на препарати, базирани на Рermithrin, внимавайте да не го пръснете по кожата. Този препарат е невротоксин и не трябва да имате пряк контакт с него. Налагайте го стриктно според предписанията, на сухи дрехи.
Може да решите да ползвате услугите на сертифициран специалист за да извърши пръскане на терена с професионални препарати за дезинсекция.
Комарите в световен мащаб са едни от най-опасните неприятели на хората. Макар повечето от тях да са безвредни, някои видове пренасят и днес опасни заболявания, водещи до смърт на хора и животни. Други комари са полезни, рециклират водната площ и унищожават някои вредители. Различните видове комари са широко разпространени в света, изключения правят единствено полярните области и пустините.
Макар в топлите страни комарите да са активни целогодишно, у нас те се появяват през пролетно-есенния сезон. С последните години се забелязва че комарите се активизират основно през месеците юли-август, като пикът им понякога е дори през септември.
Всички видове комари са свързани основно и дълбоко с водата. Там комарът се ражда, снася яйцата си и живее около вода. Не случайно най-засегнати от комари райони са места, близки до реки, езера, блата, естествени или изкуствени водоеми.
Комарите са древни насекоми. Природата е разполагала със сто милиона години еволюция за да ги развие. Те могат да оцеляват в почти всякакви условия, температури и развиват устойчивост към все повече пестициди. Така комарите са станали перфектни малки биологични двигатели за летене, размножаване и смукане на кръв.
Комарите са много малки кръвосмучещи насекоми, с малка кръгла глава, дълго хоботче, тесни триъгълни гърди, дълъг овален корем, две антенки и тънки, много дълги шест крака. Цветът му, в зависимост от вида е от кафеникав, сивкав и червеникав до черен.
Пипалата на комарите са малки, тънки и много чувствителни. Тези антенки са покрити с малки власинки и имат отлична сензорна, топлинна и слухова функция.
Крилете на комарите се размахват със скорост от триста до шестотин пъти за секунда.
Независимо от вида, кръв смучат единствено женските комари. Мъжките се изхранват със сокове и цветен прашец и са изключително полезни за опрашване на растенията.
Комарите разполагат с изключително чувствителни детектори за проследяване на плячката си. Те усещат излъчването на въглероден диоксид и млечна киселина, излъчени от дъха от тридесет и шест метра разстояние. В добавка различават цветове и налично движение.
Неприятният, бръмчащ звук на кръвосмучещите насекоми се издава само и единствено от женските комари, които търсят вид протеин в кръвта за да снесат яйцата си. Той се излъчва чрез малки вибриращи израстъци, покриващи отворите за дишане върху гръдния кош.
Някои комари не хапят изобщо хора, а предпочитат друга плячка, като птици и земноводни.
Повечето комари снасят яйцата си върху вода. Изключение правят единствено някои видове, като маларийните комари от вида Анофлес (Anopheles), които ги полагат над водни източници, за да са защитени от потенциално наводнение.
Всички комари минават през няколко фази на развитие от яйце до възрастни индивиди. Яйцата се излюпват в ларви, ларвите се трансформират в какавиди, а от какавидите над водата излизат малки мъжки и женски комари, готови за размножаване.
Някои видове комари ловуват през деня, а през нощта спят. Повечето видове у нас са активни привечер и рано сутрин, а през другото време отиват да почиват в тревите.
Комарите са от малкото насекоми, които независимо от пола се заемат с размножаването веднага след раждането. Те търсят своя партньор за чифтосване още преди да поемат храна за първи път. Мъжките комари живеят недълго след ухажването.
Комарите изминават от мястото си за почивка до жертвите пет до осем километра, освен ако вятърът не ги отвее по-далеч. Все пак повечето комари предпочитат да почиват в гора, храсти и по дървета, близо до плячката, особено ако наблизо има воден източник.
Поради многото си естествени хищници в природата, гущери, жаби, прилепи и други, един комар рядко оцелява повече от две седмици. При идеални условия обаче възрастните комари могат да живеят от два месеца до половин година, според вида им.
Комарите могат да бъдат заразени с доста заболявания, причинени от бактерии, паразити и вируси. С ухапването те ги пренасят в кръвта на човека. Те се водят за високо рисков в световен мащаб насекоми, унищожили най-много хора чрез пренасянето на маларията.
Комарите са причинители на десетки бактериални, паразитни и вирусни инфекции, като туларемия, малария, жълта треска, енцефалит, тропическа треска, денга, филариоза и други опасни заболявания с фатален изход. Ухапването може да доведе до локални вторични инфекции на раната, както до алергична реакция от токсините в слюнката.
Всяка успешна борба с комари включва комплекс от методи и средства за предварително предпазване (превенция), съчетани със саниране на терена и ползване на локални средства за отблъскване и намаляване на популацията.
Комарите са малки кръвосмучещи насекоми, които са истинска напаст през летния сезон. Ако градските или околни терени не са третирани и сме близо до воден източник, голяма река или езеро, топлите вечери могат да се превърнат в истински ад. Тези насекоми освен че пренасят болести, хапят болезнено и с упоритост, която може да ни подлуди.
Малко неща могат да развалят така приятна лятна вечеря на открито, както облак комари, атакуващ масата. Ако вилата е сред гора или поляни, положението става още по-зле.
Комарите почиват във места, характерни с висока влажност, сянка и топлина. През деня те се крият в зелени площи, терени, гори, ливади, места с висока растителност, храсти, шубраци и шумаци. Най-гъсто са разположени близо до водни източници, особено такива със застояла вода.
Вероятно сте забелязали, че в компания комарите нападат определени хора повече от други. Действително има неща, които ги привличат много атрактивно и те набелязват плячката с най-подходящо съчетание от фактори. За тях атрактанти са високата телесна температура, движенията, миризмата на пот, парфюмите, млечната киселина от некъпана скоро кожа, както и някои цветове, като особено много се привличат от тъмносиньо, черно и тъмносиво.
Популацията комари може да бъде намалена с превантивни мерки, включваща отстраняване на техните места за почивка и намаляване на източниците на вода, в които да се излюпят.
За да се родят, всички комари искат наличие на вода. Те не снасят яйцата си в бързо течаща вода и центъра на реката, а търсят локви, застояли и зеленясали води. С премахването на тези източници, вие ще ограничите възникването на нова популация.
Дренирайте или засипете с пръст ненужните малки водни източници в двора.
Премахнете в двора всички възможни източници на застояла вода. Отстранете легени, детски играчки и съдове, в които може да се събере и застои дъждовна вода. Сменяйте всеки ден водата на птици, домашни и селскостопански животни.
Пробийте на дъното на външните открити контейнери няколко дупки за оттичане на водата. Проверявайте водопроводи и системи за напояване за добро оттичане на водите.
Ако имате басейн, поддържайте го с почистване и хлориране дори ако не го ползвате в момента. Един нехлориран басейн след почивка ще ви посрещне с облаци комари.
След дъжд, инспектирайте външните терени обстойно. Проверете дали някъде не се задържат локви за повече от ден. Ако това се случи, засипете ги с пръст.
Проверявайте редовно за остатъци от вода външни саксии, керамика, консервени кутии, гуми, улуци и други задържащи вода вещи. Изсипвайте редовно водата от чинийките под саксиите.
Окосете всички високи треви за да отстраните удобни места за почивка на мъжките комари. Премахнете струпване на шума, опадали листа, високи бурени, храсти и ниски клони на дървета. Поддържайте външните терени спретнати и лесни за често третиране.Какви средства за борба с комари да ползвам?
Защитете вътрешните помещения, като поставите мрежи за комари на прозорците и вратите. Мрежите трябва да прилепват плътно към рамките. При възможост, подменете крушките с жълта, червена или оранжева светлина. Комарите се привличат повече от бяла светлина.
Обличайте дрехи с дълги ръкави и панталони, като не забравяте за чорапите. Комарите имат добре развити зрителни детектори, като отличават фона и движенията. При възможност, ползвайте навън дрехи със светли цветове.
Преди да излезете вечер на открито, вземете душ, сменете дрехите и особено чорапите си с напълно чисти. Млечната киселина и потта от кожата привличат силно комарите наоколо.
Лятната вечер без бира звучи странно. Оказва се, че бирата се възприема като елексир не само от хората. Консумиралите бира хора са атрактивни за повечето видове женски комари.
Не ползвайте парфюми, особено такива с цветни аромати и не полагайте алфа-хидрокси кремове върху кожата си, защото те повишават количеството млечна киселина в тялото.
При ухапване от комари измийте местата с хладка вода и наложете с антихистаминов препарат. Добро естествено средство, успокояващо сърбежа и отока при ухапването от комар е активното вещество от чаено дърво.
Димни спирали, таблети и други репеленти за помещения и външни терени пропъждат временно по-малките популации и могат да се ползват успешно на открито и закрито. Тези методи не се препоръчват при наличие на алергия към активните съставки.
Репелентите срещу комари са добър метод за отблъскване на насекомите, макар че при огромни гладни популация резултатът е по-слаб от желаното. Ползвайте ги строго според указанията, описани на опаковките.
Ползвайте базирани препарати за репелентно действие срещу комари, без да забравяте че периодът му на действие продължава не повече от шест часа.
При ползване на препарати, базирани на Рermithrin, внимавайте да не го пръснете по кожата. Този препарат е невротоксин и не трябва да имате пряк контакт с него. Налагайте го стриктно според предписанията, на сухи дрехи.
Може да решите да ползвате услугите на сертифициран специалист за да извърши пръскане на терена с професионални препарати за дезинсекция.