За промените в Закона за здравно осигуряване

Правителството прие пакет от промени, свързани със Закона за здравното осигуряване. „Това е първата поредица от законови промени, които министерството и правителството инициира в изпълнение на програмата за управление на концепцията за реформи на здравеопазването\", каза министърът на здравеопазването Петър Москов след провелото се заседание на Министерския съвет (МС).
Москов набеляза три акцента в пакета. Едните са свързани с нови различни, работещи, по думите му, механизми за контрол върху резултата от лечението. „Това е свързано с цялостната ни философия, че всъщност системата трябва да бъде пренасочена от плащане за дейност, към плащане на резултата\", коментира Москов.
Втората група мерки касае лекарствената политика. Заложени са механизми, които да дадат лостове на държавата и на НЗОК да договарят по-добри медикаменти за пациентите.Трета група промени е свързана с повишаване на справедливостта при плащането на здравните вноски и възстановяване на справедливостта на здравноосигурителния модел. Целта е да се повиши събираемостта. Предвижда се от 2016 г. да започне поетапно повишаване на размера на осигурителния доход, върху който държавата внася здравни вноски, с 5% годишно, до достигане на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица. В момента държавата плаща само половината от него, което създава условия за недофинансиране на системата.
Ако Народното събрание приеме законовите промени, които МС гласува днес, българските граждани ще имат 6-месечен период, през който ще могат да ползват сегашните законови норми. За да се върнат в системата, те трябва да платят 3-годишните си здравни вноски. След изтичането на този период всеки, който е намерил за нужно да не се осигурява, при нужда от възстановяване на здравноосигурителните си права, ще дължи пълния размер на здравноосигурителните вноски от началото на създаване на здравноосигурителния модел.
„Това означава, че ако вие се ударите с безкрайно скъпата си кола и това изисква един месец лечение в болница 50 000-100 000 или 200 000 лв., няма как да възстановите правата си с 500 лв. за последните 3 години\", коментира Москов, давайки пример. В този случай гражданинът трябва да заплати всичко, което дължи от началото на здравноосигурителния модел.Медицинските лица ще бъдат длъжни да докладват на НАП в тридневен срок, когато при тях отиде пациент, който не е здравноосигурен.\"Не е възможно една търговска организация като банка да знае във всеки един момент моето състояние на човек, който има кредит към нея и дали съм просрочил с 10 минути задължението си, а държавата с всичките си механизми да не може да отговори, включително и в тоя момент, какво е количеството на здравнонеосигурените и това ще се промени\", смята здравният министър.
29 яну 2015
1438

Подобни новини