За имунитета и баланса в организма

Безспорно пробиотиците са много важни за здравето. Но вместо да купувате скъпи продукти с тях, яжте повече овесени ядки, съветват експерти, цитирани от в. „Дейли мейл\". Така ще подкрепите полезните бактерии в червата, които са изключително важни за имунитета и за баланса в организма въобще.
Медици от Амстердам проверили полезното действие на пробиотиците във възможно най-тежката ситуация. Лекували с тях пациенти, заразени с Clostridium difficile – тази бактерия се развива, когато нормалните бактерии, обитаващи червата, загубят мощта си. Лошият микроорганизъм причинява сериозна диария и може да се стигне дори до смърт. Обикновено лечението е с антибиотици.
Холандските лекари изпробвали нестандартен метод за лечение –фекална трансплантация! Точно така – взели от здрави хора фекални проби (изследвани за различни болести) и с помощта на тръбичка ги вкарали в тънките черва на заразените с резистентната бактерия. Опитът излязъл толкова успешен, че проучването приключило преждевременно. То обаче е едно от малкото в една сфера, за която малко се знае – а именно, че бактериите живеят в нас. Срещу всеки един човешки ген хората имат 200 бактериални гени. Тези бактерии не са паразити, без тях човекът е обречен. Те не само помагат на храносмилането – с помощта им извличаме 30% от калориите в храната, особено в първите месеци и години от живота, така че са много важни за развитието на мозъка. Полезните бактерии ни пазят от вредните, помагат да се усвояват лекарствата, контролират възпаленията. Толкова са много, че живеят в нещо като собствена екосистема в нашето тяло - един микробиом.
Д-р Кристофър ван Тулекен, специалист по инфекциозни болести в Лондон, съветва да ядем повече овесени ядки, за да я поддържаме в изправност. Той събрал доказателства за това с експеримент върху себе си: \"Всички ние знаем колко полезни за продуктите с фибри като овесените ядки и зелените зеленчуци. Но дори аз като лекар не разбирах напълно ефекта от тях за здравето. Имах мъглявото разбиране, че те действат нещо като четка в дебелото черво и го изчистват от токсините. Това не е съвсем погрешно и може би имаа нещо общо с начина, по който добрите бактерии използват несмилаемите захари във фибрите.
Реших да проверя как точно диетата влияе на здравето и затова давах фекални проби за изследване всяка седмица, а през това време променях начина си на хранене. Две седмици се хранех без никакви овесени ядки, а през следващите две - хапвах солидни порции от тях. Изследванията показаха, че диетата с овес подобрила значително баланса на добрите бактерии. Ако получават правилната храна, те могат да разгърнат целия си полезен спектър на действие по отношение на човека и да освободят в кръвта полезни съставки.\"
5 ное 2013
1113

Подобни новини