За и против секциото

Секциото по желание на пациента трябва да бъде достъпна опция, смятат от Асоциацията на акушер-гинеколозите.
Председателят на асоциацията Любомир Дамянов увери, че темата е спорна и всяка родилка трябва да има право на избор, но никой лекар не би се съгласил да извърши оперативна интервенция, ако това носи неоправдан риск.
Раждането с цезарово сечение носи два вида риск - анестезиологичен и хирургичен. Най-често срещаната причина бъдещите майки да избират този метод е силната болка при раждане, която по десетобалната скала е с най-висока степен.
Все пак според Дамянов, ако съотношението между плода и детеродните пътища е нормално, то раждането по естествен път е силно препоръчително.
Акушер-гинекологът отрече статистиките, че всяка втора жена в България ражда с оперативна намеса и заяви, че според неговия дългогодишен опит не повече от 20% родилки прибягват до секцио.
Съществуват 6 категорични и 44 относителни индикации, при които цезаровото сечение е неизбежно. Тъй като нараства популацията на жени с тесен таз, наричан още \"андроиден\", се увеличават и ражданията с оперативна намеса.
Най-честите проблеми, които акушер-гинеколозите срещат са тромбози и инфекции, като в някои случаи те мога да бъдат причинени и от цезаровото сечение.
И в 22-ри, и в 23-ти век жени ще умират при раждане, нашата цел е броят им да бъде минимален, заяви Дамянов и поясни, че има биологична майчина смъртност от близо 6%, която не може да се контролира.
По думите му закъснялата реанимация рядко е причина за усложнения и смъртни случаи при раждания, но за да се редуцират максимално случаите, трябва във всяко болнично заведение да има обучен екип и анестезиолог в готовност.
Винаги знаем как почва едно раждане, но никога не можем да кажем как ще свърши. Българският доктор трябва да знае, че той носи отговорността, ние искаме да сме 100% сигурни, че сме направили всичко възможно за здравето на родилката и бебето, обобщи от името на всички свои колеги специалистът.
28 авг 2012
1461

Подобни новини