Вендузотерапия

Лечението с вендузи, или още вендузотерапия, е метод в алтернативната медицина, познат още от древността, но изместен от модерните практики. Какво представлява лечението с вендузи и как да се възползвате от него?
Вендузите са малки чаши, които под влияни на механичен или топлинен натиск, засмукват кожата на мястото, където са поставени, като по този начин предизвикват приток на кръв към него. Обикновено се поставят на гърба, на корема, по раменете или бедрата. Възможно е също върху шията и краката. Вендузотерапията се е използвала още в древността, предимно в Египет, Гърция и източната част на Азия.
Смята се, че е създадена като метод за отпушване на блокираните меридиани в организма, откъде минава енергийния поток. С времето е станала особено популярен метод в Китай, където и до днес се възползват от лечебните й сили. Лечението с вендузи е на почит в източната медицина, но западните специалисти подхождат скептично към него.
Чашите за вендузи могат да са изработени от различен материал. В миналото били направени от бамбук или биволски рог. С времето навлезли стъклените вендузи, които са един от най-разпространените варианти и най-предпочитаните, защото могат да се стерилизират. Срещат се още дървени, керамични, пластмасови и дори силиконови. Последните години навлизат и по-модерни „модели“ - с вградени помпички. Благодарение на тях отпада необходимостта от предварително нагряване на чашите.
Общия принцип, на който работят вендузите, включва създаване на вакуум в тях и поставяне на чашите върху болното място, в следствие на което кожата се подува. При механичните вендузи помпичката засмуква кожата.
При останалите методът е следният: на дъното на чашата се поставя памук, напоен с малко спирт, който се запалва. Когато изгори, вендузите бързо се слагат върху тялото. Друг начин е да запалите памука на клечка, да го вкарате така в чашата и да го подържите известно време, докато въздухът излезе от чашата.
Вендузите се държат от няколко секунди до 10-15мин. - зависи какво е „предписано“. Има масажи, при които вендузите се плъзват по тялото. За целта обаче трябва да намажете кожата предварително със специално масло.
При свалянето на вендузите трябва да сте много внимателни. Никога не ги дърпайте нагоре! Притиснете хубаво кожата до ръба на чашата и едва тогава отпуснете. След вендузотерапията болният трябва да лежи поне час, тъй като ще се изпоти и загрее. Освен това трябва да пие повече вода, заради загубените течности при потенето.
Това е един от най-задаваните въпроси, свързани с вендузите. Повечето хора описват вендузотерапията като отпускаща и сгряваща, затова тя се предлага в спа центрове и балнеологични заведения. Тези, които са с по-нисък праг на болка, могат да усетят лека болка, но нищо, което не могат да понесат. Всъщност степента на дискомфорт зависи най-вече от това, колко застояла е кръвта в болното място. Важно е също вендузите да се поставят от опитна ръка.
Преди всичко лечението с вендузи се препоръчва при настинки, кашлица, бронхит. Прилагат се също при травми и схващания, помагат при ревматизъм и разширени вени. Вендузотерапията е релаксираща терапия – отпускащият й ефект гони безсъние, стрес и дори болките от мигрената. Не на последно място това е отличен метод за прочистване на тялото от токсини и за подобряване циркулацията на кръвта. Масажът с вендузи подобрява еластичността на кожата и е най-добрата „спа процедура“ за тъканите.
Лечението с вендузи е противопоказно за хора с високо кръвно, кръвоизливи, кожни проблеми. Освен това никога не се слагат в областта на сърцето, гръбначния стълб, бъбреците и млечните жлези, защото могат да предизвикат сериозни здравословни проблеми.
Вендузите оставят следи по кожата, наподобяващи синини или зачервявания. Не се притеснявайте – ще изчезнат до няколко дни. Ако досега не сте се възползвали от лечебното действие на вендузите, първо се консултирайте с лекар или специалист!
4 фев 2013
2599

Подобни новини