Световен ден на Червения кръст и Червения полумесец

Българският червен кръст е помогнал на близо 1 млн. българи през 2011 г. Такава е рваносметката ден преди 8 май - Световния ден на Червения кръст и Червения полумесец.
На церемония в централата на организацията бяха раздадени плакети на дипломати, медии, организации, фирми, които активно са подпомагали популяризирането на червенокръстките идеи през 2011 г.
Сред тях бяха посланикът на САЩ у нас Джеймс Уорлик, този на Бразилия Луис Перейра-де-Соуза и други.
Като особен успех бяха отличени дейностите на БЧК в помощ на пострадалите от наводненията в Хасковска област. Определяйки село Бисер като село на националната и международна солидарност Христо Григоров специално благодари на всички, които са помогнали на бедстващите там. Със специални плакети заради даренията, които страните им са направили бяха отличени посланиците на САЩ и Бразилия у нас.
Стана ясно, че набраните средства по банкова сметка за наводненията в Хасковска област са в размер на 994 757 лв.
Чрез дарение от Държавния департамент на САЩ за бедстващите в Бисер са закупени мотогенератори, надуваеми лодки, помпи за замърсени води и др. Чрез помощта на посолството на Бразилия са купени домакинско обзавеждане за новите къщи в Бисер, както и материали за незабавно подпомагане на пострадалото население.
От отчета на БЧК стана още ясно, че в сравнение с 2010 г. броят на доброволците се е увеличил с 23.15%. Много от тях са помогнали на нуждаещи се чрез предоставяне на храна, медикаменти, дрехи, хигиенни материали. Подкрепа са получили и десетки самотно живеещи възрастни хора.
Чрез дейностите на БЧК са привлечени и нови кръводарители. Активна и работата на доброволците в Планинската спасителна служба. През изминалата година е оказана помощ на 1 633 души, от които1 120 са откарани в болница с тежки увреждания. Извън редовните дежурства са осъществени 72 спасителни акции с участието на 479 планински спасители.
За основател на движението на Червеният кръст се счита швейцарският предприемач Анри Дюнан.
Именно той през 1859 г. организира лазарет и оказва помощ на ранените при битката при Солферино. При тази битка по време на австро-итало-френската война от 1859 г., състояла се на 24 юни 1859г., загиват 22 хиляди австрийци и 17 хиляди французи и италианци. Анри Дюнан, който бил свидетел на битката, бил потресен от мащабите на кръвопролитието и решил да направи всичко възможно, за да облекчи страданията на войниците. Така той става основоположник на Червения кръст.
По-късно е създадена Международна Комисия за оказване помощ на ранените. Първоначално тя се занимавала изключително с участниците във войните и пострадали в сражения. След това движението разпростира дейността си и над мирното население.
На 22 август 1864 г. в Швейцария е подписана конвенция за подобряване жизненото равнище на пострадалите във войните. Станало дума и за това, че лекарите и медицинските сестри се нуждаят от универсален отличителен знак. Като емблема на организацията бил избран швейцарският флаг, на който цветът на червеното поле поле бил заменен с бял, а белия кръст с червен.
Официалното наименование Международен червен кръст е утвърдено през 1928 г. на международна конференция в Хага.
През 1906 г. в Османската империя се появява благотворителна организация Червения полумесец, аналог на Червения кръст.
През декември 2005 г. дипломатическата конференция на международното движение Червен кръст и Червен полумесец утвърждава еще една емблема, наречена Червен кристал. Според активистите на движението тази емблема е по-подходяща, тъй като не носи в себе си нито религиозен, нито политически смисъл.
Международното движение на Червения кръст и Червения полумесец обединява повече от 400 млн. души в 175 страни.
7 май 2012
1280

Подобни новини