Следболнична грижа за пациентите с шизофрения

Повечето от пациентите с шизофрения нямат достъп до рехабилитация след приключване на болничното им лечение, обяви националният консултант по психиатрия и ръководител на психиатричната клиника в Александровска болница проф. Вихра Миланова.
Тя беше категорична, че за пациентите би трябвало да има дневни центрове и защитени жилища, където да получават различни социални услуги и подкрепа. „В България няма такива или по-скоро те са малко и в никакъв случай не покриват нуждите им\"
Тя допълни, че изграждането на мрежа от такива услуги трябва да бъде сред приоритетите на Министерството на труда и социалната политика в сътрудничество със здравното министерство.
Проф. Миланова заяви, че в клиниката по психиатрия на Александровска болница на пациентите се предлагат няколко рехабилитационни програми, които обаче са организирани от доброволци.
Част от тях бяха представени днес на тържество в лечебното заведение по повод Световния ден за борба с шизофренията. Такива са например програмата за обучение на близките на пациентите, обучението на самите болни и различни видове арт терапия, като рисуване, моделиране, музика и танци.
Като проблем при лечението на шизофренията проф. Миланова посочи и късната диагностика. Според нея забавянето е от 3 до 5 години, като причините за това са няколко. На първо място самите пациенти рядко търсят лекарска помощ, а освен това самите лекари от извънболничната помощ не забелязват навреме симптомите, ако пациентът отиде на преглед при тях за нещо друго.
10 апр 2013
1455

Подобни новини