Скрита мъдрост, плодородие и дълголетие

Орехът e едно от най-старите дървета, познати на човечеството още от праисторически времена. Някои орехови дървета, по изчисления на дендролозите, са на почтена възраст около 1000 години. Стари орехови дървета красят със своя внушителен ръст и широка зелена корона много места из цяла България. Ореховото дърво щедро ни дарява с над 100 кг плодове от десетата си година. Плодовете му са обвити от нежна мека зелена обвивка, която при съзряването отпада и остава вътрешният слой на околоплодника, т. нар. ендокарпий - черупката, поради което ботаниците определят ореха като костилка. Вътре се намира ядка - семе с две части, всяка от които разделена на две.Орехът варира значително по големина и форма. Стандартните са около 11 г, но едрите могат да надхврълят 14 г, като ядката е едва половината от теглото.„Костелив\" е орехът с дебела черупка до 2,3 мм, а по-лесно се трошат орехи с дебелина на черупката около 0,5 мм.Поради широкото си разпространение наричат този необикновен орех „обикновен\", макар латинското му наименование - Juglans regia или \"орех на Юпитер\" да подчертава царствеността му.
Легенда разказва, че дъщерята на цар Карий и любима на Дионис, която преобразява в орехово дърво след смъртта й. Артемида занесла вестта на баща й и му заповядала да построи храм в нейна чест. Колоните били изработени от дърво във формата на млада жена и ги нарекли кариатиди - нимфи на ореха.
В повечето езици към името на ореха добавят предполагаемия му произход - гръцки или персийски, а за англичаните са просто чуждестранни ядки (wal-nut).
Външната прилика с формата на човешки мозък на ореховите ядки зантригувало медиците през 16 - 17 век. Те приемали всяко антропоморфно сходство на растения като знак, че са целебни при болест на тези органи. Смятало се, че орехите са „храна за мозъка\", лекували главоболие и други заболявания на мозъка и главата. Консумацията им водела и до успокояване при чувствително сърце, тъй като при срединен срез на ореха формата е сърцевидна.Съвременната медицина открива редица доказателства в подкрепа на тази хипотеза.Орехите са много полезни за интелектуалното развитие и при интензивни физически натоварвания. Неслучайно са включени като орехова паста в менюто на космонавтите. Здравословният модел на Средиземноморската диета вероятно се дължи на орехите, в по-голяма степен отколкото на зехтина. Орехът е враг на атеросклерозата, хипертонията, захарния диабет, забавя стареенето и е неотменна част от здравословното меню във всяка възраст. Особено ценни са в диетата на бременните и кърмещите жени, а така също за правилно развитие и израстване на плода и детето, за предотвратяване на развитието на анемия и атопични заболявания. Във всяка ядка по уникален начин са съчетани белтъчини и мазнини, почти без въглехидрати, множество витамини, минерали и биоактивни вещества. Висока антиоксидантна активност притежават мелатонин, елагинова киселина, витамин Е, каротеноиди и полифеноли. Те подпомагат имунната система и притежават антиканцерогенен ефект.
Мелатонинът е човешки хормон, участващ в регулацията на съня и в същото време е мощен антиоксидант. Открива се в орехите в биоактивна форма - ефективно средство за нощен сън, в благоприятно съчетание с омега 3 киселини.
Орехите съдържат около 60% мазнини. Повечето ядки съдържат най-вече мононенаситени мастни киселини, докато в орехите рекордно високо е количеството на полезните полиненаситени омега 3 мастни киселини. 30 г или 1/4 чаша орехи доставя 2,6 г омега 3, количество, което почти изцяло покрива препоръчителния дневен прием.
Те са незаменими, тъй като човешкият организъм не може да ги синтезира. Мембраните на всички човешки клетки, включително мозъчните са съставени предимно от мазнини. В „крепостната\" клетъчна стена, предимно течните омега 3 са подвижни „мостове\" и облекчават транспорта на нутриентите и своевременно елиминират отпадъците. Те коригират инсулиновата резистентност и липидния профил, често съпровождащи диабета и метаболитния синдром.
Шепа орехи доставя около 4 г пълноценни белтъчини, неоценими при диети с намалено съдържание на животински протеини или при вегетарианци. По време на пости консумирането на орехи и орехово масло в съчетание с останалите храни осигурява здравословно хранене.Усвояват се от организма по-пълно при старателно и бавно сдъвкване, най-добре като орехово мляко.
Много хора се притесняват да консумират орехи поради наднормено тегло. Дори тези, които не се стремят да намалят тегло си, а са изкушени от ореховите ядки, се питат дали няма да надебеят. Консумация само на 30 г орехови ядки осигурява оптимален внос на незаменими мастни киселини без да опорочава диетата. Те „приспиват\" глада, доставят фибри и пълноценни протеини. Освен чувството на ситост и удоволствие, балансират метаболизма.
За тези които изчисляват калории
30 г орехи = 1/4 ч. чаша ядки = 1 с. л. орехово масло = 1 яйце
А за останалите около 5 - 7 ореха дневно!
Купувайте цели орехи, а не орехови ядки без черупки, които се запазват по-дълго. Предпочитайте тези, които изглеждат по-тежки за размера и са продълговати. При кръглите черупката е по-дебела, а ядката - малка. При разчупване ядката трябва да се отделя лесно, без да се разтрошава. Вкусни са ядките, покрити със светла люспа със златист оттенък.Орехите най-добре се съхраняват и запазват с черупка на хладно в продължение на няколко месеца. Изчистените ядки, поставени в плътно затворени съдове са годни около месец, а в хладилник до два. Производителите изсушават ядките и така ги запазват по-продължително време.При неправилно съхранение на топло и влажно място орехите бързо се развалят. Поради високото съдържание на мазнини „гранясват\" - придобиват горчив вкус и неприятен аромат.Опасни са плесенясалите орехи. Микроскопичните гъбички продуцират афлатоксини с канцерогенно действие. Трудно можем да ги разкрием, тъй като нямат характерен аромат и вкус. Подозрителни са орехите, при разчупване на които се разпръсва прах. Без всякакво съжаление ги изхвърлете.
11 сеп 2014
1485

Подобни новини