Полезни свойства на глога

Разхождайки се през есента, със сигурност сте минавали край храстчетата на червения глог, но дали сте помисляли каква полза могат да имат за вас те.
Глогът е силно разпространено растение. Неговите лечебни свойства са познати на хората от векове. У нас той е известен с това, че подпомага подържането на нормалния сърдечен тонус и нормалната дейност на сърдечно-съдовата система. Подобряващите му кръвообращението свойства са полезни за хора, който страдат от студени крайници. Едно от невероятните качества на глога е че има успокоително действие върху нервната система. Но за да има добър ефект върху вас и да успеете да усетите лечебните му свойства, употребата му трябва да продължи дълго и да се превърне в система. Неговите плодове могат да бъдат ползвани както пресни, така сушени.
А ето и някои от рецептите, препоръчвани от български лечители:
За нормализиране на високото кръвно налягане, се препоръчва да сварите около една лъжичка счукани плодове от глог, в 250 милилитра вода. Оставете отварата да престои около 2 часа, като се стараете да не изстива (може да бъде прелята в термос), след което прецеждате и вземате по 3 супени лъжици четири пъти дневно.
За ранни стадии на склероза се използват цветовете на глога. Четири лъжици от тях се заливат с около литър вряща вода, похлупват се и след около час се прецеждат. От течността се приема на гладно по три пъти дневно около 150 милилитра.
Поради благотворното си влияние върху кръвоносната система, глога е подходящ и при лечението на нередовен менструален цикъл. Препоръчва се да почистите един килограм плодове от техните семки и да го сварите на слаб огън. След това добавете една чаша кафява захар и варете още десетина минути. Взема се по една кафена чашка два пъти на ден, пет дни преди началото на менструалния цикъл до три дни след края му. Ефектът ще се усети след три такива цикъла.
Не забравяйте, че глогът е силна билка и не бива да се прекалява с употребата му за лечения. Приемането на по- големи количества може да доведат до световъртеж или гадене. Ако кърмите или сте бременна, също трябва да подходите внимателно към употребата на глог.
21 окт 2014
1696

Подобни новини