Опасна комбинация

През лятото сме изложени най-много на слънце. Но нито начинът ни на живот е същият като преди десетилетия, нито слънцето е същото и опасността от неприятно взаимодействия между слънцето и лекарствата е съвсем реална.
Съществуват много вещества, които в комбинация със слънчевите лъчи,предизвикват фотосенсибилизация. Такива могат да бъдат някои оцветители, дезинфектанти, антибактериални сапуни, ароматизатори, парфюми, медикаменти като сулфонамиди, тетрациклини, антидепресанти, някои диуретици.
Симптомите на фотосенсибилизацията са много бързата поява на тъмни пигментни петна, които трудно се отстраняват. По тази причина много дерматолози препоръчват, преди да отидете на плаж, да не използвате парфюм или дезодорант. При полагане на някои кремове този неприятен ефект се усилва допълнително и тогава петната остават минимум месец.
Фотосенсибилизация може да се развие и на базата на генетично или метаболитно нарушение или да се влоши съществуващо кожно заболяване като псориазис, атопичен дерматит и др.
Жените по принцип страдат от фотосенсибилизация по-често от мъжете и е установено, че приблизително всяка шеста жена е имала проблеми с кожата при излагане на слънце.
За получаване фотоалергична реакция понякога са необходими само три минути. Местата, които са били изложени на слънце, се зачервяват и се появяват парене, сърбеж и различни обриви. Най-засегнати са лицето, шията, деколтето и тила, т.е. все места, които е трудно да се прикрият.
При леките и средни форми на алергия след адаптацията на кожата към слънцето следващите излагания протичат с по-леки кожни проблеми до пълното им изчезване. За съжаление обаче проблемите се появяват отново на следващата година при първия контакт със слънцето през пролетта и началото на лятото.
Най-опасното при такъв тип алергии е, че те невинаги се проявяват веднага, а обикновено няколко дни след излагането на слънце. Сред възможните причинители на подобни проблеми и комбинацията на слънце и хормонални контрацептиви, медикаменти от групата на сулфаниламидите (например бисептол) и на барбитуратите (например барбитал, фенобарбитал, диазепам).
Други възможни причинители са и някои слънцезащитни средства, в които има парааминобензоена киселина и бензофенони. Затова при покупката на такива продукти, гледайте внимателно и съдържанието им, а не само срока на годност.
Естествено не трябва да забравяме, че подобни лекарства или продукти невинаги предизвиква поява на фотоалергия.
Фототоксичните ефекти са най-опасните, които може да предизвика съчетанието от лекарства и слънце. Защото някои медикаменти, приети от организма ни,под влиянието на ултравиолетовите лъчи образуват токсични съединения,които въздействат не само на кожата, но и на клетките на вътрешните органи.
Такива опасни лекарства са например антибиотиците от групата на тетрациклините, (например доксициклин, вибрамицин, метациклин, родомицин, тетраолеан) както и някои антиаритмични лекарства. Друг опасен момент е, че този ефект може да се прояви и при незначително излагане на слънце - за началото на реакцията са достатъчни само 20-30 минути излагане на слънце.
Освен това ако фотоалергиите поразяват избирателно, токсичният ефект на съчетанието на определени лекарства и слънце засягат практически 100% от хората.
Ако станем жертва на фотосенсибилизация, фотоалергия или на фототоксичен ефект, първото, което трябва да направим, е веднага да прекратим печенето. И да ползваме крем с максимален фотозащитен фактор дори само за няколкоминутно излизане от дома. Точната диагноза и пълното лечение може да осъществи единствено квалифициран специалист.
23 юли 2012
2466

Подобни новини