Наследствени ли са болестите

Напоследък учените генетици упорито насочват усилията си към отговора на въпроса: до каква степен някои твърде разпространени болести могат да бъдат наследствени?
Диабетът – бива два вида. При първия веднага трябва да се приложи лечение с инсулин. Това е много тежка, но рядко срещана форма, която може да бъде наследствена, но в не повече от 5 процента от случайте.
Ако ви тревожи фактът, че някой от близките ви е диабетик, правете си редовно изследвания в специализирана клиника. Така ще се предпазите или ако сте “качили захарта”, лекарят навреме ще ви назначи подходяща терапия.
Вторият тип диабет се среща най-често. Проявява се обикновено в зряла възраст, най-вече при хората с наднормено тегло.
Лечението започва с диета, специалистите препоръчват повече физическо натоварване, могат да предпишат и медикаменти.
Досега не са открити гени, причиняващи този вид диабет.
Ако искате да се предпазите от заболяването, трябва редовно да си правите изследвания за гликемия след 35-годишна възраст и да намалите употребата на мазнини и богати на захар храни.
Затлъстяването – битува мнението, че то е наследствено. Но резултатите от наскоро проведени изследвания са съвсем други – не може да се обвиняват само гените. Специалистите са единодушни – основната причина е неправилното хранене.
Все пак учените не отричат съвсем ролята на известните предразполагащи наследствени фактори. Но случайте на прекомерно затлъстяване на генетична основа са много редки. И най-често то се дължи на прекалената употреба на мазни и захарни храни, съчетана със слаба физическа активност.
Ако още в ранна възраст забележите у детето си признаци на затлъстяване, трябва да предприемете необходимите мерки: да се посъветвате с диетолог, да поговорите с малчугана, да го успокоите, че с времето всичко ще се оправи. За да не страда и да се срамува от наднорменото си тегло.
Високо кръвно налягане – тук вече е по-друго, защото около една трета от заболелите го дължат на наследствено предразположение. Учените са открили 4-5 гена, които могат да предизвикат смущения в кръвното налягане.
Ако имате в рода си хора, които са страдали от това заболяване, ще успеете да го избегнете или “отложите” проявите му за по-зряла възраст, като правите редовно физически упражнения, следите теглото си и избягвате много солените храни.
Когато наследствено сте предразположени към повишено кръвно налягане, трябва да започнете да го мерите още от 30-35 годишна възраст поне веднъж годишно.
Ракът – при него е по-добре известна ролята на гените.
Не се плашете – наследствеността играе роля при ограничен брой ракови заболявания.
С повече данни учените разполагат за рак на яйчниците, на гърдата и на дебелото черво. Констатирано е, че ако поне трима души от семейството ви са имали рак и един от тях е заболял преди 50 години, за вас може би рискът е по-голям. Но по-точна прогноза ще ви направи само специалист генетик, който би ви посочил също как най-резултатно да провеждате наблюдения на здравето си.
Ако трима от семейството, от което произхождате, са имали рак на гърдата или ако са заболели преди 40 години, навярно имате генетично предразположени. Това означава една на двеста жена. Но не се плашете от статистическите данни, защото специалистите твърдят, че в крайна сметка всеки отделен случай е различен.
Мигрената – от нея най-често боледуват жените и тя се проявява обикновено през пубертета. Привидно наследствеността играе известна роля, но досега не е открит нито един ген, предразполагащ към заболяването. Трябва да знаете, че това страдание не може да се избегне съвсем, а само да се ограничат пристъпите и силата на болката. Как? Като внимавате да не се преуморявате. А ако кризите са свързани с месечния цикъл, посъветвайте се с лекаря, да ви предпише хормони. Може би ще трябва да се откажете от някои алкохолни напитки – дори от виното.
27 окт 2011
1473

Подобни новини