Мастит

Маститът е особено характерно заболяване при кърмачки. Изразява се във възпаление на гърдата и млечната жлеза. Макар и рядко, от мастит страдат и мъже, и деца.
Маститът представлява инфекция на гърдата и се изразява във възпаление на млечната жлеза. Вероятността и двете гърди едновременно да се възпалят е минимален. Заболяването е особено характерно за кърмачки.
При наличието на някои от сумптомите на мастита е необходим задължителен преглед, за да се вземат навременни мерки, ако възпалението се окаже рак на млечната жлеза. Дори и да не става дума за раково образувание , е важно маститът да се лекува навреме, за да не прерасне в абсцес. Обикновено гноен мастит настъпва след спиране на кърменето поради наличието на мастит или при забавяне на лечението.
Обикновено инфекция се появява при наличието на запушени млечни канали, малки ранички, натъртвания, екземи около зърното. Възможно е инфекцията да навлезе в жлезата през млечните канали без да има ранички. А основната причина за появата на мастит е задържането на кърма в гърдите или неправилно кърмене. Понижените защитни сили на организма са също фактор за развитието на болестта. Това са например стрес, умора, анемия, неправилно хранене и т.н. Маститът може да е следствие и от носенето на прекалено стегнат сутиен.
Макар и рядко, от мастит страдат също мъже, а причините се крият в понижена функция на тестисите и заболявания на черния дроб. А маститът, който настъпва в юношеска възраст, обикновено се дължи на хормонални нарушения.
Родилките, които за пръв път в живота си кърмят, са особено застрашени от болестта мастит. Още в първите дни след раждането може да възникне т.нар. застоен мастит, породен от недостатъчното изсукване на млякото. В случая симптомите се изразяват в набъбване на гърдата, болка при докосването й, разширяване на подкожните вени, напрегната кожа, зачервяване. Има вероятност т. нар. застоен мастит да прерасне в гноен. Следва вдигане на висока температура до 40 градуса, изтичане на кърма, втрисане, отпадналост, световъртеж. При наличието на мастит кърменето става особено неприятно и болезнено, така че задължително потърсете медицинска помощ.
При нужда се прави ехографско изследване на млечната жлеза, за да се установи със сигурност заболяването, да се види отока и да се вземат съответните мерки.
Препоръчителни са сгряващите компреси и лапите от ленено семе, които облекчават болките. Използвайте повдигаща превръзка за намаляване на напрежението и, ако кърмите, е важно детето да изсуква всичкото мляко или вие да изцеждате останалото, за да не се задържа кърма в гърдите. При гноен мастит се налага оперативна намеса.
Една от предпазните мерки срещу това заболяване е предварителната подготовка за кърмене няколко седмици преди раждането. Необходимо е след всяко кърмене да измивате зърната, тъй като при наличието на ранички, може да възникне инфекция.
Не е задължително, след започването на лечение, да спирате кърменето. Даже редовното кърмене през 2 часа ще предотврати развитието на гноен мастит. Болезненото усещане при наличието на мастит обаче кара много жени да се откажат от кърменето. А всъщност точно честото кърмене е едно от ефикасните лечения на мастит. Заболяването не води до замърсяване на кърмата, както много жени смятат, така че не бързайте да преминавате към захранване с изкуствена храна . Има вероятност млякото да бъде на бучки или да е по-гъсто, но то си остава добро за бебето. Само в някои отделни случаи кърмата може да съдържа гной или кръв.
30 мар 2012
2548

Подобни новини