Лекарственият ефект от студа

Студът е прекрасно болкоуспокояващо, противовъзпалително и противосърбежно средство особено при натъртвания, отоци, счупвания, артрит, изгаряния, висока температура. Студът понижава температурата на тъканите, оросяването става по-слабо (това помага за предотвратяване или спиране на кръвоизливи), рецепторите за болка отслабват.
С криотерапия успешно се лекуват и редица кожни заболявания като псориазис, акне, мастна себорея, розацея, брадавици, разширени вени, витилиго.
Северните народи пък използват студа и студените напитки като ефикасно лекарствено средство дори при простудни заболявания.
Студът способства и за добър сън. Ако спите в хладно помещение, сънят ви ще бъде далеч по-спокоен и пълноценен. А душът с хладка или студена вода тонизира и помага да се чувствате отпочинали. Може да изпробвате и т.нар. Шведски бани – редуването на топла (за около 1-2 мин.) със студена вода (за около половин минута).
Под каква форма се изпозлва студа за лечебни цели?
В домашни условия може да използвате лед (или сняг), а в медицината се прилага лечение с течен азот (-196°C) или въглена киселина (-80°C).
Не поставяйте лед непосредствено върху кожата (освен при случаи на изгаряне). Това може да доведе до измръзване и болка от студеното. И не дръжте повече от 10-15 минути лед на засегнатия участък от кожата.
Криотерапията е широко използван метод и в козметичните студия заради подмладяващия ефект на студа. Смята се, че обтриването на околоочния контур с кубче лед помага за премахването на торбичките под очите и подпухналите клепачи, както и за изглаждането на бръчките.
Поради факта, че студът стяга и изглажда кожата, а също и намалява отлагането на мазнини, криотерапията се прилага и при лечението на целулит. За целта има специално създадени криосауни, в които само за няколко минути (1 до 3 мин.) се подлагате на -100 и повече градуса по Целзий. Криосауните стимулират обмяната на веществата, калява организма, подсилва имунната система, действат отпускащо, а впоследствие се усещате пълни с енергия.
8 дек 2011
1294

Подобни новини