Коремни болки

Коремната кухина, или простичко казано - коремът, е най-запълненото с различни органи пространство в нашето тяло. Проблеми със сърцето, храносмилателната и отделителната система, както и на системата за възпроизводство, ендокринната и кръвотворната система може да се проявят и с болки в корема.
Ето най-типичните случаи:
Болка в горните отдели на корема, съпроводена с киселини, оригване, слюноотделяне, може да се предизвиква не само от гастрит или езофагит (възпаление на стомаха или на хранопровода), но и от инфаркт на миокарда (т.нар. абдоминална форма).
От значение са възрастта, полът, причината за възникването на болката, така че ситуацията трябва да се оценява като цяло.
Все пак гастритът се среща далеч по-често от инфаркта. Болката, обикновено тъпа или пареща, възниква преди хранене (\"гладна болка\") и преминава след него.
При язвена болест болката е режеща, силна. Започва както преди, така и след хранене. Повръщането понякога я отслабва. За перфориралата язва е характерна \"кинжалната\" внезапна болка.
Дванадесетопръстното черво, жлъчният канал и каналът на задстомашната жлеза анатомически се събират в една точка, затова и възпалението на един от тези органи лесно преминава към съседния. Така например обострената язва на дванадесетопръстника и възпалението на жлъчния мехур (холецистит) може да провокират панкреатит (възпаление на зад стомашната жлеза). Болката е опасваща и толкова силна, че ви обзема едно-единствено желание -по-скоро да попаднете при хирурга.
Топлите компреси и обезболяващите са строго противопоказани!
Хранителното отравяне с развалени продукти причинява атакуваща болка, придружена с колики, повдигане или повръщане, диария и обилно газоотделяне.
При жените тъпата болка в долната дясна и (или) лява част на корема нерядко е свързана с възпаление на маточните тръби, апоплексия (разрив) на яйчниците, усукване на кисти.
\" Заклещването” на херния (инкарцерация), апандиситът също предизвикват болка в коремната област.
При това апандиситът не причинява задължително болезнени усещания ниско вдясно (където се намира); те може да са съсредоточени в областта на пъпа или напълно да са се \"качили\" до черния дроб, а също така да имат неясен, разлят характер.
И нека да се запомни: при болки в корема в никакъв случай не бива да се приемат обезболяващи (аналгетици)!
Те не премахват възпалението, а замъгляват клиничната картина и затрудняват диагнозата, така че може да се стигне до неприятни усложнения. Същото се отнася за грейките и всякакви топли компреси!
Трябва по спешност да се търси хирург, да се направи ехография на органите в коремната кухина и анализ на кръвта.
Болката при бъбречни колики се появява бързо и е остра. Възможно е да предизвика шок - както болезнен, така и психологически - заради неочакваността и паниката. Като правило болката е режеща, съпроводена с учестени позиви за уриниране и колики, обикновено урината е примесена с кръв.
Бъбречната колика е единственият случай, при който обезболяването не само е допустимо, но е и необходимо.
Подходящи са аналгин, беналгин, седалгин; добре е да се добави ношпа, папаверин. Разбира се, не трябва да се гълтат всички тези препарати наведнъж.
Ако на ехографа-се вижда малък камък (до 5-7 мм), може наред с обезболяването да се опитате да го \"измиете\" с голямо количество течности и с помощта на пикочогонни средства или да се насочите към специализирано лечебно заведение, където да го разбият (липотрепсия).
Болката в областта на правото черво и ануса като правило свидетелства за хемороиди и нацепвания на ануса или за възпаление на параректалните (окръжаващи правото черво)тъкани. Трудно ще я сбъркате с друга. Обезболяването не се забранява - например свещички Ултрапрокт, таблетки аналгин. Но колкото по-рано се обърнете към специалист (проктолог), толкова по-бързо ще ви избави той от причините за страданието ви.
Ето и няколко алтернативни методи за преодоляване на болките в корема:
По една непълна супена лъжица жълт кантарион и подбел и един узрял цвят на копър (семето) се кипват в половин литър вода за две минути. След изстиване се пие три пъти половин час преди ядене в продължение на един месец. Ползва се при силни болки и газове.
300 г орехови ядки и 100 г почистен чесън се счукват добре. Смесват се с 1 кг мед и се варят на водна баня. Взема се по 1 супена лъжица 3 пъти дневно.
Употребява се при стомашно-чревни болки.
Листата от 3-годишно алое се смилат с машинка за месо. Прецеждат се през тензух. Колкото е течността, толкова чисто червено домашно вино се добавя. Получената смес се разбърква с половин килограм мед. Цялото количество се сипва в тъмно шише и престоява в хладилника 10 дни. След това се пие по 1 супена лъжица 3 пъти на ден, половин час преди ядене. Съхранява се в хладилника, докато свърши.
Добър лек за стомашно-чревни болки.
За облекчаване на болките в стомаха се изпива чаша прясно мляко, сварено с копър или с няколко зърна кимион. Не бива да се яде солено, люто и кисело.
Три пъти на ден преди ядене се ние изцеден сок от моркови.
Вземат се по равни части пудра захар, сода бикарбонат и медицинска сяра. Пие се по половин кафейна лъжичка два часа преди ядене заедно с отвара от жълт кантарион.
Прави се силен чай от живовляк и съвсем малко джоджен. Пие се неподсладено по една чаша преда лягане в продължение на десет дни.
9 апр 2013
3314

Подобни новини