Хрема

Във влажното и студено време стотици вируси атакуват лигавицата на носа. От тази атака тя набъбва и започва да отделя активно секрет. При такова състояние на организма вирусите и бактериите лесно могат да попаднат в около-носните кухини.
Те са осем на брой и са разположени над и зад носа, като са свързани с него чрез проходи и са покрити с лигавица. Тази лигавица набъбва и образува секрет, който не може да изтече навън, като има опасност получената гной да порази очите, да ги ослепи, а също и да причини менингит.
Възникване на хремата.
Когато хремата се появява за кратко време, може да се говори за инфекция или ринит. В много случаи причинителите са т.нар. риновируси. Те навлизат в организма посредством кожен контакт или по въздушно-капков път при кихане и кашляне и причиняват възпаление на лигавиците на носа.
Едновременно с това се увеличава пропускателната способност на кръвоносните съдове, така че нейните водни съставки се задържат в тъканите. И тогава може да се каже, че хремата е вече налице.
Полученият секрет, от своя страна, разтваря вредните вещества и изхвърля болестните причинители навън.
Хрема причинена от бактерии.
Типичен знак за бактериална хрема е жълтозеленият цвят на секрета. Тя по-често се съпровожда от известните симптоми: температура и обща болестна отпадналост.
Хремата е на лице.
Самата хрема започва независимо от вида на причинителите със сърбеж в носа, кихане, сълзящи очи и подуване на лигавиците.
Лекуване на хремата.
При вирусните и в повечето случаи на бактериалните инфекции се лекуват само симптомите.
Най-важни са успокояващите капки за нос. С тях се цели по-бързото отделяне на секрета от носните кухини. Хремата може да се лекува и с домашни средства- чай, компреси, инхалации. Една обикновена хрема е в повечето случаи абсолютно безвредна и изчезва след няколко дни.
Спрейовете не се препоръчват за по-дълга употреба.
Спрейовете или капките за нос не се препоръчват за по-дълга употреба, защото изсушават само след едноседмична употреба лигавицата на носа и разрушават нейните фини влакънца. Освен това тя много лесно привиква към спрейовете и след кратко време вече не реагира с подуване.
Хремата може да продължи дълго време.
Хремата може да стане хронична. Много хора страдат от хронично запушен нос. Но при всеки втори случай се касае за алергично възпаление, причинено от полени, плесени, гъбички или кожно лющене. За да се установи дали става дума за алергия, е необходимо да се разбере точно кога и при какви обстоятелства е най-силна хремата. При алергия от животински косми или домашен прах носът може да бъде запушен през цялата година. При сенната хрема пък само когато растенията и дърветата цъфтят.
Какво друго може да причини хрема?
Една изкривена носна стена също може да бъде причина за хронична хрема. Освен това страничните въздействия на някои медикаменти също могат да причинят запушване на носа. Например ацетилсалициловата киселина или аспиринът, както и понижаващите кръвното налягане лекарства и някои хормони.
Хремата може да причини и възпаления в ушите.
Защото вирусите и бактериите се придвижват от носа през евстатиевите тръби /съединителния канал между носа и ушите/ до средното ухо. Бебетата и децата по-често страдат от възпаление на вътрешното ухо, защото при тях тези тръби са доста по-къси, отколкото при възрастните. И ако възпалението не бъде лекувано своевременно, може да се стигне до трайно увреждане на слуха. При това възпаление по принцип се предписват антибиотици и обезболяващи медикаменти. И за да се прочисти ухото и намали налягането върху ушното тъпанче, се използват успокоителни капки за нос. В редки случаи се налага разрез на тъканта на тъпанчето, за да изтече гнойният секрет. След тази интервенция болките изчезват, а тъпанчето зараства бързо.
Старите изпитани билки са най-подходящи за сезона на хремите. Те успокояват състоянието и укрепват отбранителните сили на организма.
Ето някои от най-ефективните:
Чай от лайка, мащерка и лимон загряват добре тялото.
При главоболие и безсъние по бреме на настинка много помага чаша топло мляко с мед.
Инхалации с хладка пара от лайка или мента успокояват лигавиците и прочистват гърлото, носа и бронхите.
Компреси на гърдите с лук освобождават бронхите, а на краката -понижават температурата. Те трябва да се държат минимум по един час.
Много подходящи при настинка са 20-минутните топли вани с етерични масла от борови иглички, розмарин, мащерка, евкалипт. Те овлажняват лигавиците и подобряват дишането.
28 окт 2011
1396

Подобни новини