Екзема

Екзема е широко разпространено кожно възпаление особено през лятото. Екзема е характерно заболяване за всички възрасти, просто причините за екземата са различни.
Екземата представлява възпаление на кожата, което се дели на три вида – екзогенна (появила се под въздействието на външни фактори),
и ендогеннасеборейна екзема(причинители са вътрешни фактори). Заболяването може да се развие върху всяка част от кожната повърхност, но най-често по ръцете, лактите и лицето. Ето малко повече за видовете екземи:
Екзогенна (контактен дерматит). Този вид екзема възниква при досег на кожата до алергени (перилни препарати, ацетон, грим, смазочни масла и т.н.). При разранена кожа тези алергени проникват много по-лесно в нея и я увреждат на мястото на контакта с алергена. Това е най-често срещания вид екзема. Може да бъде мокра с наличието на много мехури или суха, която се характеризира с появата на пъпки, сърбеж и лющене на кожата.
Ендогенна екзема. Счита се, че се предава по генетичен път. Този вид екзема се появява най-често по големите гънки на тялото (клепачи, мишници и т.н.). Особено характерна е за бебета и деца от 3-месечна до 3-годишна възраст. Причините за появата на ендогенна екзема не са напълно изяснени, но се смята, че стресът, умората, определени психически изживявания могат да я причинят.
Себорейна екзема. Образува се в областите с много мастни жлези. Причини за възникването й са хормонални промени, хранителни алергии и др. Кожата става мазна и с жълти люспи. Такъв вид екзема е себореята по главата (пърхот).
Смята се също, че екземата се появява и като реакция на организма с цел прочистването му чрез изхвърляне на отровите и токсините през кожата. Други причини за възникването на екзема са авитаминоза, слаба имунна система, възпалителни процеси в организма, алергии, рязка температурна разлика, нарушена обмяна на веществата, натравяне с лекарства.
Екземата е съпътствана от различни видове обриви, зачервяване на кожата, сърбеж, подуване. В зависимост от фазата, в която е екземата, и видът й обривите могат да бъдат съвсем деликатни или силно изразени пъпки – папули, мехури (везикули), от които впоследствие се образуват ранички с коричка (крусти). Вследствие от заболяването екзема, кожата може да загрубее, да стане по-твърда и суха, да се напуква и лющи.
Предвид начина им на живот и условията им на работа от екзема най-често боледуват фризьори, строителни работници, домакините, които често ползват перилни препарати. От микробни екземи страдат хората с инфекциозни рани.
Леченеито зависи от вида екзема, от това колко обширна част от кожата е засегнала, от възрастта на пациента. За локално лечение се използват емолиенти или кортикостероиди.
24 окт 2011
16932

Подобни новини