Детоксикиране на организма

Детоксикацията не е диета, а е метод, при който чрез приемане на жива, натурална храна и сокове се елиминират отровите и се възвръщат енергията и желанието за живот и действие. Тя може да продължи от 1 до 14 и повече дни. Това не е еднократен акт, а навик, който си създаваме като всеки друг, затова много хора избират щадящия модел на хранене и този начин на живот за постоянен.
Ползата е, че постепенно свикваме да контролираме апетита, да ядем само толкова, колкото наистина е нужно за тялото ни, и да поглъщаме само хранителни вещества, които са полезни. Редовното практикуване на „метене отвътре” води до нов, по-свеж вид, много по-добро настроение и самочувствие и повече енергия за преодоляване на стреса. Последствието е също по-правилно усвояване на хранителните вещества и подобряването на метаболитните процеси като цяло.
Най-популярното у нас прочистване, което се практикува масово и не представлява заплаха за здравето, е по време на пълнолуние и продължава три дни. То се препоръчва от години от хомеопата д-р Атанас Михайлов, който има стотици последователи. Фазите на Луната за тази година с точните дати и часове можете да си разпечатате от много сайтове.
Започва се два дни преди пълнолуние, защото тогава се гладува по-лесно, а с настъпването на пълната луна вълните на изчистващите процеси са най-мощни. Сутрин се пие супена лъжица (10-15 г) магнезиев сулфат, разтворен в малка чашка вода. Английската сол спомага за извличането на токсините от тънките черва. След това се отцежда пресен цитрусов сок от портокали, грейпфрути, лимони, мандарини – може и от един вид, може и смес.
Количеството за един ден трябва да е до 2 литра сок. Той се разрежда с още толкова изворна или минерална вода и се пие през целия ден. Органичните киселини в плодовете спомагат за очистването, а плодовата захар подкрепя черния дроб, предпазва от хипогликемия и влияе добре на тонуса. Сокът може да се направи и от ябълки.
През деня се пият още литър-два вода или топли чайове – всеки път, когато се почувства глад. Ако не можете да заспите вечерта, хапнете една ябълка или мандарина или сложете лъжичка мед в чая. Любопитно е, че по време на тази детоксикация се разрешава чашка кафе дневно, тъй като то е антидот на много отрови. Нека чаят бъде натурален – от различни билки, насипен зелен, черен, мате. Количеството не е ограничено.
Резултатът от тридневния детокс е елиминиране на 1-3 кг, особено дразнещи след празници с претрупани софри. Те не се възстановяват, ако задраскаме от менюто завинаги пакетираните сладкишчета и чипсове. Ефект има дори само ако в деня на пълнолунието не се приема храна, а се остане на сокове. Методът е подходящ за здрави хора от всички възрасти, включително за бременни жени и кърмещи майки, тъй като регулира лактацията.
За да съхраним постигнатото след детоксикацията и да продължим да отслабваме, д-р Михайлов препоръчва един път седмично да правим плодово-оризов разтоварващ ден. През него 1 кг плодове (ябълки, киви, грейпфрути, портокали) се разделя на пет дажби.
Също така 50 г ориз се сварява в 1 литър вода като супа. Може да се добави копър или магданоз за повече аромат. През деня се пият поне 2 литра димяща вода или чай.
Друг трик за битка с гладната ламя в главата е сутрин вместо закуска да се изяжда 1 грейпфрут и още един през деня. Важно е вторият да се консумира 30 минути преди или 30 минути след ядене. През деня се пият 2-2,5 литра топла вода или чай.
Да не забравяме и правилното съчетаване на храните. Тъй като комбинацията на въглехидрати и протеини (например месо с картофи и пиле с ориз) са традиционни за нашата трапеза, задължително е към тях да се прибавя равностойна порция прясна салата.
Симптомите на детокса
Зверски глад: Един от всеки четирима по време на прочистването изпитва чувството, че може да изяде и слон, но това става обикновено само през първия ден. Неустоимото желание касае полуфабрикати и храни като пици, дюнери и ребърца на скара, обилно полети с всякакви сосове със скрити калории и консерванти. За да се тествате, представете си голяма купа със зелена салата. Ако и тя ви съблазнява неудържимо, значи наистина сте гладни. В такъв случай много помага ябълковият пектин, който набъбва в червата, създава чувство на ситост и ускорява чистенето. 1-2 ч.л. пектин се разтварят с половин ч.л. мед в чаша вода и се хапва като желе
Непреодолима умора: Тя е белег, че в организма се извършват процеси на очистване, и отшумява с всеки изминал ден. На нейно място идват лекотата и енергичността.
Раздразнителност: Чувства като досада, гняв, желание непременно да се „сложи залък в устата” често съпътстват детоксикацията. Всеки има свой начин на самоувещаване и забаламосване, така че сами най-добре ще ги овладеете.
Физическа болка в ставите, гадене, повръщане: Тези симптоми се проявяват при силно замърсяване на организма или при дълги периоди на диети. Не забравяйте, че при детокс, по-продължителен от три дни, трябва непременно да се консултирате с личния лекар!
Често в първия ден се изпитва силно главоболие, но то засяга предимно хората, зависими от кофеина, и отшумява с напредването на процеса на измитане на отровите.
Захранването е не по-малко важно от стриктно изпълнената детоксикация, защото често пъти лесно и бързо се връщаме към старите си хранителни навици. Налапването с твърда, тежка, преработена храна, след като няколко дни сме били на разредени плодови сокове, е все едно да задръстим с гъста кал прочистената система. Свикнете да спазвате естествените цикли на тялото: от 8 часа вечерта до 4 сутринта се засилва процесът на обработване на храната и не се препоръчва никакво гризкане. До обяд е полезно да се приемат само плодове и плодови сокове, тъй като са засилени пречистващите функции на органите и системите. Тялото си набавя енергия от 12 часа на обед до 8 вечерта и това е най-доброто време за хранене.
Затова нека закуската да бъде от плодове: 2 кивита, 1-2 ябълки, 1-2 портокала. За междинната закуска в 10 часа си накиснете за четвърт час 2-3 с.л. овесени ядки и малко стафиди в топла вода или билков чай. Те могат да се носят от къщи или да се приготвят на работното място.
Обядът може да съдържа повече въглехидрати, които освобождават по-бързо енергия: задушени картофи с копър, варен ориз със зеленчуци, картофена салата с лук, постен гювеч, салата от зеле и моркови с филийка ръжен хляб. Ястията могат да се гарнират с маслини.
За вечеря се препоръчват повече белтъчини, тъй като те създават по-дълго усещане за ситост и не водят до натрупване на мазнини по корема и бедрата: салата със сирене, извара, яйце, тофу, яхния със соеви продукти.
По време на захранването месо не се препоръчва. На петия ден яжте нормално, но нека е по новите правила. Запазете прясно изцедения плодов сок към закуската и се опитайте да намалите млечните и месните продукти в менюто си, тъй като те образуват слуз и затрудняват храносмилането и усвояването на хранителните вещества в организма.
17 яну 2013
8395

Подобни новини