Антиоксиданти

Антиоксидантите не са хранителни вещества, но обезвреждат свободните кислородни радикали, наречени оксиданти. Те се получават в тялото в процеса на окисляване на храната с помощта на кислорода от въздуха и представляват различни частици с прикачен към тях атомен кислород (О). Поради това стават химически силно реактивни и агресивни спрямо нашите клетки и тъкани. В малки количества свободните радикали са жизнено необходими, но когато се произвеждат в прекалено големи количества нашите защитни антиоксидантни системи не могат да ги неутрализират. Това състояние е известно като “оксидационен стрес” и преодоляването му не може да стане без помощта на приемани с храната антиоксиданти. Счита се за безспорно доказано, че излишъкът от свободни радикали е един от основните фактори, причиняващи всички известни страдания, в това число сърдечните, злокачествените, автоимунните, болестите на стареенето и редица други заболявания.
Най-добрите антиоксиданти са витамините: Е, С, А, бета каротин и микроелементите: селен, цинк, желязо, манган, магнезий, мед, хром и др. Много важно е да се осигуряват на организма всички тези вещества в малки количества, но в правилни съотношения, защото така се допълват ефектите им и резултатите са най-добри (антиоксидантен синергизъм). Набавянето на антиоксидантите трябва да става чрез разнообразно хранене, като се използват природни продукти, плодове и зеленчуци. В тази връзка храненето у нас трябва максимално да се доближава до традициите на българската народна кухня, която се характеризира с широкото прилагане на подправки и билки.
Синтетично произведените таблетни форми не са за предпочитане. Задача на всеки педагог е да разяснява на своите ученици, че търговията с лекарства е една от най-доходните и целта на фармацевтичните фирми и на тези занимаващи се с мрежова търговия (multi level marketing) е печалбата, а не здравето на хората.
3 фев 2012
1363

Подобни новини