Афти

Афтите са малки червени петънца, до бели, сивкави и плитки язвички (големи колкото лещено зрънце) в устната кухина, където тъканите са по-меки (вътрешната страна на бузите или устните, върху или под езика, отзад на гърлото до мекото небце и сливиците. При по-сериозна инфекция язвичките могат да бъдат и гнойни. Обикновено афтите траят от 4 до 14 дена (заболяването се изразява в изчезването на едни и появата на други афти) и не се появяват повече от 4 наведнъж. Афтите се срещат и при мъже, и при жени от всички възрастни, но са особено характерни при децата.
Какви са причините за появата на афти?
Слаба имунна система и последвала инфекция след попадане на нещо в устата. Някои специалисти смятат, че вирусът Herpes simplex labialis, причинител на херпеса , води до появата и на афти.
При прехапване по време на ядене например
Алергична реакция към някои храни
Авитаминоза (недостиг най-често на витамините В1, В2, В6, С , цинк, калций, фолиева киселина , желязо).
Фамилна обремененост
Заболяване като целиакия, болест на Бехчет и на Крон, синдром на Райтер, сифилис и др.
Страничен ефект от лекарствен препарат (Нурофен например е едно от лекарствата, което често може да причинява афти, особено при децата).
Пастата за зъби (пастите, които съдържат натриев лаурил сулфат, често са причинители на афти) и продуктите за освежаване на дъха изсушават лигавицата и я правят податлива на инфекции, което може да бъде последвано от поява на афти.
Лоша хигиена на устната кухина
Как да лекувате афти и да предотвратите тяхната поява?
Не консумирайте остри, хрупкави, груби храни, които разраняват афтите и увеличават болката, както и кисели, пикантни солени храни, които дразнят и предизвикват болка.
Избягвайте и кафе, цигари, дъвки
Може да почиствате повърхността на афтите с водороден прекис (кислородна вода), но това не се препоръчва, ако става въпрос за малки деца. Купете си от аптеката и „Магическа течност за уста“, която ограничава възпалението, действието на слюнката и другото съдържание на устата. Спазвайте добра устна хигиена и сменяйте редовно четката си за зъби, но по възможност да бъде мека. Жабуренето с лайка , смрадлика и сладък корен, както и апитерапията (по-конкретно налагането на язвичките с пчелен клей) също имат ефикасно действие (противовъзпалително) при лечението на афти. А лактобацилус ацидофилус (пробиотик) предпазва от нова поява на афти в устната кухина.
19 окт 2011
3490

Подобни новини